Laser

Laser frakcyjny CO2:
To zabieg, którego głównym zadaniem jest stymulowanie procesów regeneracyjnych skóry. Pierwsze efekty zastosowania lasera widoczne są już po kilkunastu dniach po zabiegu.
Laser frakcyjny, w wyniku mikro nakłuć wiązką świetlną wywołuje w naskórku i skórze mikro dziurki. Zabieg wspomaga fizjologiczną przebudowę skóry. Pobudza namnażanie i różnicowanie komórek produkujących włókna kolagenowe i elastyczne czyli fibroblasty. W związku z tym skóra jest bardziej napięta, wygładzona oraz nabiera świeżego wyglądu.
Ponieważ na skórze wykonywane są mikro nakłucia, tylko część skóry, a nie cała powierzchnia objęta jest zabiegiem. W związku z tym proces gojenia przebiega znacznie szybciej, a zabieg jest bezpieczny.

Laser


 Wyróżniamy dwie metody frakcyjne:

Metoda ablacyjna. Laser frakcyjny ablacyjny CO2 wywołuje mikro nakłucia w skórze, a w miejscu nakłucia naskórek i skóra właściwa do odpowiedniej warstwy ulega odparowaniu. Przede wszystkim laser ablacyjny uznajemy jako „mocniejszy” w porównaniu z laserem nieablacyjnym. W związku z tym pozwala osiągnąć bardziej spektakularne efekty

Metoda nieablacyjna. Laser frakcyjny nieablacyjny podobnie jak laser ablacyjny wywołuje mikro dziurki. W przeciwieństwie jednak do lasera ablacyjnego w miejscu nakłucia skóra jest tylko skoagulowana. Stąd laser nieablacyjny uznajemy jako słabszy.
Porównując efekty możemy powiedzieć, że aby uzyskać taki sam rezultat, to w przypadku lasera ablacyjnego wystarczy jeden zabieg, z kolei w przypadku lasera nieablacyjnego należy wykonać około 4 zabiegi.
Należy jednak zwrócić uwagę na długość procesu gojenia. Podczas gdy po zabiegu laserem ablacyjnym proces gojenia zajmuje około 5 dni, to po zabiegu laserem nieablacyjnym na drugi dzień możemy wrócić do codziennych czynności.

W gabinecie Orto-Estetic wykonuję zabiegi laserem frakcyjnym ablacyjnym CO2.

OPIS ZABIEGU:

Przede wszystkim najważniejszą dla mnie sprawą jest zapewnienie bezpieczeństwa i  komfortu pacjentowi. Stąd przed zabiegiem na skórę nakładam krem znieczulający na około 30 minut. W związku z tym zabieg jest maksymalnie komfortowy. Z pewnością jednak, zabieg nie można uznać jako zupełnie nieodczuwalny. Przede wszystkim ocena stopnia bólu zależy od wrażliwości pacjenta.

NASTĘPSTWA ZABIEGU:

Przede wszystkim bezpośrednią reakcją, która występuje po zabiegu jest rumień i obrzęk. W związku z tym zalecamy pacjentom chłodzenie skóry w domu  zimnymi okładami. Największy rumień i obrzęk pacjenci najczęściej obserwują dnia następnego. Po kilku dniach obserwujemy wzmożone napięcie, zbrązowienie naskórka. Skóra w dotyku może przypominać tarkę, na powierzchni zazwyczaj widoczna jest charakterystyczna równomierna krateczka. Stąd zalecamy pacjentom kremy nawilżające. W związku z tym należy również pamiętać o piciu dostatecznej ilości wody. Następnym etapem jest złuszczenie wierzchnich warstw naskórka.
Po kilku dniach dochodzi do całkowitego wygojenia. Ponieważ okres rekonwalescencji w przypadku zabiegu na twarzy wynosi od 5 dni do tygodnia należy pamiętać, że w tych dniach pacjent może być wyłączony z życia zawodowego. U niektórych pacjentów lekki rumień oraz nadwrażliwość na czynniki zewnętrzne, może utrzymywać się nawet do kilku tygodni. Okres złuszczania się warstwy naskórka w pozostałych okolicach ciała przebiega znacznie dłużej niż w przypadku twarzy. Jest to jednak zazwyczaj mniej kłopotliwe dla pacjenta, ponieważ tą niegdogodność można bez problemu ukryć pod ubraniem (np. gdy wykonywany jest zabieg na rozstępy).

ZALECENIA DO LASEROTERAPII:

Częstotliwość wykonywania zabiegów laserem frakcyjnym ablacyjnym jest różna w zależności od wskazań i przypadku. Jednakże przyjmujemy, że  zabiegi nie wymagają częstych powtórek. Przykładowo pacjenci około 40 – letni, którzy zauważyli pierwsze oznaki starzenia się skóry, mogą wykonać  zabieg raz w roku. Efekt będzie widoczny, z powodu stymulacji skóry oraz wzmożonej produkcji włókien kolagenowych. Natomiast w przypadku osób, których skóra wymaga głębszej regeneracji np. palaczy czy osób często korzystających ze słońca, zabiegi laserem frakcyjnym proponuję co około 6 miesięcy. Zazwyczaj zabiegów nie wykonuje się częściej niż co 8 tygodni, ponieważ skóra wymaga czasu na przebudowę.  Wzmożoną produkcję włókien kolagenowych obserwujemy po około 6 tygodniach.
Zupełnie innej procedury oraz schematu postępowania wymaga leczenie blizn i rozstępów. Program zabiegów zawsze ustalam indywidualnie.

PRZECIWSKAZANIA DO ZABIEGU:

Świeża opalenizna, ciąża lub karmienie piersią, bielactwo, łuszczyca oraz inne choroby autoimmunologiczne, aktywna opryszczka w miejscu, w którym będzie wykonywany zabieg,przyjmowanie leków z grupy retinoidów.

ZNIECZULENIE

Miejscowe- krem o działaniu znieczulającym.

REKONWAKESCENCJA

Około 5 dni do tygodnia.

CZAS ZABIEGU:

Około 20 minut.